Vinařství

Vinařství Žerotín hospodaří na vlastních vinicích k výrobě vína jsou zpracovány pouze hrozny z těchto vinic. Vinice se rozprostírají na jižních a jihovýchodních svazích v katastrech obcí Petrov, Sudoměřice a města Strážnice.

Společnost Žerotín navazuje na bohatou tradici pěstování révy vinné na Strážnicku. První písemné zmínky z roku 1417, kdy pan Petr z Kravař, tehdejší majitel strážnického panství vydává horenské právo. Název společnosti Žerotín je odvozen od jména šlechtického rodu Žerotínů, za jejichž vlády v 16. století dosahovalo vinařství v této části Moravy největšího rozkvětu.

Vinařství Žerotín hospodaří na vlastních vinicích k výrobě vína jsou zpracovány pouze hrozny z těchto vinic. Vinice se rozprostírají na jižních a jihovýchodních svazích v katastrech obcí Petrov, Sudoměřice a města Strážnice..

Vinařství v současné době obhospodařuje v integrované produkci celkem 63 ha. Momentálně probíhá restrukturalizace části vinic, za účelem obnovy jednotlivých viničních tratí a jejich kultivaci vzhledem k odrůdové skladbě a místnímu teroir.

Nejvýznamnější bílé odrůdy: Chardonnay, Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Sauvignon, Tramín červený, Rulandské bílé i šedé, Pálava. Dále skladu vinic doplňují odrůdy Hibernal, Muller Thurgau, Irsai oliver a Muškát moravský. Na Žerotínských vinicích najdeme i méně známě a rozšířené odrůdy jako jsou Solaris nebo Saphira.

Z modrých odrůd je na vinicích nejvíce zastoupena odrůda  Frankovka. Dále potom Merlot, Zweigeltrebe, Rulandské modré, Neronet. Nově také odrůda Cabernet Cortis, která dává vzniknou speciálním vínům v limitovaných edicích o malém lahvovém počtu.

Samotná výroba je vedena v duchu šetrného zpracování hroznů, které nám umožňuje nejmodernější technologické vybavení. Využíváme moderního pneumatického lisu s uzavřeným systémem, kdy necháváme aromatické odrůdy „naležet“, fermentace probíhá v nerezových nádobách pod řízenou teplotou. U červených vín využíváme ke zrání historické dřevěné sudy. Některá vína jsou doškolována v dubových sudech typu barrique. U speciálních výběrů využíváme i technologii lisování celých hroznů.

Vinařství Žerotín má své dvě vlastní vinotéky. První se nachází přímo u sklepa ve Strážnici. Druhou vinotéku najdete v Hodoníně. Víno může zákazník ochutnat také v nově zrekonstruovaném sklepě, který se nachází ve známé sklepní lokalitě Petrovksých Plžů, kde je posezení až pro 50 osob.  Nebo milovníci vín můžou využít stylově zařízený sklep přímo ve Strážnici, s kapacitou  45 osob.


Další služby spojené s vínem

Firemní vína

Firemním zákazníkům nabízíme možnost individuální nabídky vín a možnost přizpůsobení vzhledu etiket dle jejich představ. Tzn. připravíme etiketu podle požadavků zákazníka s firemním logem nebo podle barev firemního designu. Tato vína se používají jako dárkové prezenty pro obchodní partnery, kolegy v práci, nebo zaměstnance. Na tato vína lze uplatnit daňové odpočty jako náklady na reprezentaci. Nabízíme možnost přípravy speciálních dřevěných dárkových kazet s gravírováním loga, věnováním, firemním sloganem.

Svatební vína

Pokud hledáte víno pro Váš slavnostní den, potom naše svatební vína jsou určena právě pro Vás. Rádi pro Vás připravíme individuální nabídku lahvových i sudových vín. Navrhneme pro Vás jedinečnou etiketu se jmény ženicha a nevěsty, věnováním jako dárky pro svatebčany.

Online degustace vybraných vín

Online degustace – fenomén poslední doby. Pokud si chcete vychutnat naše vína, ale nemáte možnost se zúčastnit degustace ve sklípku, máme připraveny sety vín, které je možné si objednat a ochutnat online kdykoliv se vám to bude hodit. Výhoda online degustace je taková, že dostanete 8 – 10 vzorků vín, buď v klasických 0,75l lahvích a nebo v menších vzorcích v lahvičkách v objemu 0,2 dcl pro menší degustátory. Nemusíte tedy objednávat celou sedmičku, pokud chcete víno pouze ochutnat. Vína jsou připravena v předem vybraných degustačních setech a Vám stačí si pustit výklad našeho someliéra online. Potom si můžete objednat pouze ta vína která Vám zachutnala.

Posezení ve vinném sklípku

Vinařství Žerotín nabízí hned 2 sklepy k pronájmu. Každý s kapacitou až 50 osob. První sklep najdete přímo u sklepa ve Strážnici, kde se víno zpracovává. Druhý sklep se nachází v nádherné slavné sklepní uličce v Petrovských Plžích. Tato lokalita je proslavené mnoha filmy se slováckou tématikou. K posezení ve sklepě nabízíme tzv. řízenou degustaci s výkladem sommelliera, studený i teplý raut, cimbálovou muziku, dopravu na místo, ubytování.

Degustace přímo u Vás

Vína z vinařství Žerotín nemusíte vychutnávat jenom u nás ve sklípku. Rádi pro Vás uspořádáme řízenou degustaci s výkladem přímo u Vás. Po individuální dohodě je možné se domluvit na řízené degustaci lahvových vín u Vás doma, při rodinné oslavě, na svatbě jako zpestření programu, ve firmě, na vánočním večírku, nebo kdekoliv kde se domluvíme. Vtip je v tom, že nemusíte jezdit za námi, ale naši vyškolení sommelieři přijedou s vínem k vám

Bližší informace se dozvíte na samostatných stránkách o vinařství Žerotín nebo nás můžete kontaktovat na tel 725 309 805 nebo email: info@vinarstvi-zerotin.cz.


Bližší informace se dozvíte  na samostatných stránkách o vinařství Žerotín

Vytisknout stránku Vytisknout stránku